Tradycja dekorowania choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka również pozostałego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i czemu jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które traktują o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Przecież w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można zatem powiedzieć, że dzisiaj nie tylko w Polsce, ale plus a własnych krajach Europy i w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można dostrzec sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które chowały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do określenia, natomiast w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy ludzie, doświadczała kolei w klasie trendów mówiących jej przystrajania. A nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w sprawie choinki przez Luthera, zwyczaj tenże szczególnie szybko zakorzenił się w kulturze świątecznej a planujmy nadzieję, że nieprędko przeminie.