Mikroskop laboratorium

Mikroskopy laboratoryjne (zwane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do działania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez organizm optyczny. Mikroskopy opierają się zwykle z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w wielu rzeczach nauki do poszukiwań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i myśleniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Natomiast w przestrzeni chemii i fizyki mikroskopy stosowane są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w stosunku optycznym (niekiedy wymienia się je wówczas mikroskopami świetlnymi), są również stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z dziedzin ścisłych. Badany obiekt uważany jest wręcz przez okular bądź na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest jednoznaczna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi związana z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, chociaż we nowych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.